Translate - Fordító

KÜLDETÉSNYILATKOZAT

Kiemelt szerepvállalásunk – egyedi ösztöndíjprogramunkon keresztül - a fiatal zenei tehetségek támogatása valódi szakmai lehetőségek biztosításával, amelyben megrendelésével és felajánlásával Ön is segíthet.

TEREMTSÜK MEG EGYÜTT A JÖVŐ ÉRTÉKEIT!

Partnerkapcsolat

ARTISTIC MUSIC - ARM

ARTISTIC MUSIC Kottakatalógus 2020

ARTISTIC MUSIC Kottakatalógus 2020 

2017. július 6., csütörtök

Legújabb Domokos művek az NKA támogatásával

Legújabb Domokos művek az NKA támogatásával

            Minden erőmmel azon dolgozom, hogy új hangvételű, korszerű zenei kihívásokkal rendelkező és a magyar zeneoktatás intézményi szintjén is játszható művekkel szolgáljam a nemzeti zeneirodalmi és előadói gyakorlatot.
Ennek érdekében kompozíciós sorozatokat keltettem életre, amelyek a zongorakíséretes és a kamarazenei repertoárt is felfrissíthetik.
Hangszerművész-tanárként ezeknek a – meghatározóan dallamos és ritmikus, a sekélyes virtuózkodó avantgarde technikai fordulatokat mellőző, de érzelemgazdag – kortárs műveknek óriási hiányát tapasztaltam, ezért alkotóművészként fokozottan motivált lettem megírásukra, a magyar nemzeti hagyományok továbbörökítésével.
Az elmúlt egy évben négy ilyen darabom is megszülethetett a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) megtisztelő támogatásával, amely új lendületet adott a már kissé – az általános szakmai érdektelenség és változáskerülés miatt - elcéltalanult zeneszerzői ambícióimnak, hiszen a kb 260 művem nagy részét évtizedekkel ezelőtt írtam és napjainkra a legtöbb témát feldolgoztam, amelyben valamelyest érdekelt voltam és felforgatta a fantáziám annyira, hogy drága szabadidőt áldozzak a zenei kifejezésére.
            Ám ekkor új lehetőségek nyíltak az NKA Zeneművészet Kollégiuma révén, amely lehetővé tette, hogy a mai – elüzletiesedett, sikerközvetítő, populáris ipari zenét népszerűsítő – digitális térben a magyar művészi zenei hagyományokat büszkén továbbörökítve a kortárs magyar komolyzene segítségével.
Már az első pillanattól kezdve biztos voltam benne, hogy a - családom által a történelem válságain keresztül oly hosszú időn át oltalmazott és a népdalgyűjtők számára dédmamán által közreadott - székely zenei kultúrát képviselnem szükséges legújabb kompozícióimban.
Ez nem is volt olyan könnyű feladat, hiszen a politikai térhódításokban oly tisztességtelenül és méltatlanul elhasznált székely szó az átlagemberek számára szitkozódássá vált, így elhatároztam, hogy a – hosszas kutatómunkám révén - legtisztább forráshoz visszanyúlva edukációs jellegű, közösségépítésre is alkalmas tartalomközvetítő kompozíciókat hívok életre.  
 

            Ilyen körülmények között született meg a magyar honfoglalási eredettörténetet feldolgozó Hét vezér daljáték.
Párhuzamosan egy értékteremtő Szemiotikus szonátasorozatot is elkezdtem kidolgozni, amely az elmúlt század jelrendszerét korunk egyszerűsített notációs módszerével képes szintetizálni.
            Elkészül tehát a Szemiotikus szonáta Furulyára és Szintetizátorra című alkotásom.
A kezdeti sikerek okán – mivel végre megtaláltam a helyes utat – folytattam nemzeti tematikájú műveim megkomponálását.
A következő nagyobb, de még kamaraapparátusú kompozícióm a Panelopera lett, amely napjaink multikulturális válságát dolgozza fel korszerű zenei tartalomban.
Természetesen a hangszerkíséretes művek sorozatát is folytatni kívántam, mivel a szemiotikus szonátám szintetizátor-kíséretes korlátlan zenei megoldásai az interpretációs gyakorlatban nagy megbecsülést hoztak számomra, mind a növendékeim, mind a közönség számára élményt nyújtottak a hangversenyek alkalmával, így mára – a kottaeladásokból és a visszajelzésekből tudhatóan - már művészeti tan- és vizsgaanyagként is alkalmazzák.
A szemiotikus szonátasorozat következő darabja a magyar előadói gyakorlatban sajnos ritkán alkalmazott fafúvós hangszerek felé tereli a figyelmet.
A Szemiotikus szonáta C-klarinétra, Szaxofon váltóra és Szintetizátorra a klarinétcsalád kisebb tagját használja, ami hajlékonyságával és óriási hangterjedelmével hatalmas zeneszerzői lehetőségeket rejt, valamint a hozzá csatlakozó különböző hangolású szaxofonok dinamikai és hangszínbeli kontrasztokat tartalmaznak az előadás során.
Ezen a – MŰVÉSZI ZENE KÖR által szervezett, a Reformáció 500 nemzeti emlékév keretében megvalósult - Debreceni Kistemplomban megrendezett, sokat mondó - 35. Születésnapi Szerzői Ősbemutató Hangverseny Domokos János Antal zeneszerző műveibőlcímű hangversenyen az egészen különleges akusztikájú, családias hangulatú előadások rengeteg élményt hívtak életre.
A közreműködő művészek a szűkebb baráti társaságunkból kerültek ki és elhivatottan, gyönyörű és elegáns zenei előadásmódokkal, művészi megformálásokkal közvetítették művészi üzeneteimet, zeneszerzői gondolataimat.
A hangversenyen a teljes ősbemutató előadások sorát a legújabb – fentebb említett - Szemiotikus szonáta C-klarinétra,Szaxofon váltóra és Szintetizátorra virtuóz és emocionális művészi interpretációja zárta.
A hangverseny műrészletei megtekinthetőek ITT!

Az elhangzott művek a legtöbb másikhoz hasonlóan megvásárolhatóak az alábbi linken keresztül:
A feleségem legszebb születésnapi meglepetése volt számomra ez a hangverseny és ezúton – az Ő nevében - is ismét szeretném kifejezni hálámat a közreműködő művészeknek:
Böszörményi Judit - Zongora
Bűdi Hella - Oboa
Cseri Gyöngyi - Fuvola
Ficsor Erika - Zongora
Kellermanné Varga Katalin - Fagott
Sándor Tímea – Angolkürt, Furulya
Csonka László – Klarinét
Fazakas Árpád – Trombita
Kövér Péter – Trombita


Domokos János Antal
Trombitaművész-tanár, Karmester,
Nemzeti ösztöndíjas Zeneszerző, Szövegíró,
Szakvizsgázott pedagógus, Közoktatási vezető,
     a Művészi Zene Kör tehetségmenedzselő szervezet vezetője